Českem se prohnala velká voda… I malé potůčky se proměnily v divoké řeky, ale všichni věříme, že příroda nám ještě před zimou dopřeje toulky po lesích i loukách. Teploty pomalu klesají na příjemnou úroveň, přitom je stále poměrně dlouho světlo. Krásné scenérie a spousta zážitků na vás čekají v Českém Švýcarsku. Máme pro vás tipy, kam se vydat na výlet – ať už rádi chodíte pěšky, nebo jedete na kole.
Skvělý výšlap i pro začátečníky: poutavé výhledy, krásné poutní místo i trocha adrenalinu
Až budete o tomhle výletě vyprávět přátelům, nebudete vědět, kde začít. Na pouhých sedmi kilometrech je toho totiž k vidění opravdu hodně. Výchozím místem je vlaková stanice Jedlová. Už toto malé osamocené nádraží uprostřed lesů má samo o sobě velké kouzlo. Navíc se v něm nachází restaurace, kde si pochutnáte na tradičních českých pokrmech vařených na kamnech. V prvním patře zrekonstruované nádražní budovy najdete dokonce útulné apartmány, ve kterých se můžete ubytovat. To pochopitelně až po výletě.
Z nádraží zamiřte do kopce ke zřícenině hradu Tolštejn. Lépe dochovanou zříceninu hradu v Lužických horách sotva objevíte, proto by byla škoda ji minout. Prohlídkový okruh je přístupný celoročně a ze skalní vyhlídky získáte přehled o všech okolních vrcholech. Jeden z nich bude vaší další zastávkou. Je jím Jedlová, kde na vás čeká spousta atrakcí od rozhledny po lanový park.
Odtud se pak vydejte na Křížovou horu na Jiřetínem. Do Jiřetína pod Jedlovou, kde tato procházka končí, sestoupíte křížovou cestou. Začíná na úpatí svahu monumentálním schodištěm s kamennými sloupy. Celý areál křížové cesty prošel nákladnou renovací, při níž byla obnovena kaple, ale i obrazy na kapličkách u jednotlivých zastavení. O tom, že se renovace vydařila, svědčí i ocenění Památka roku, které areál získal v roce 2018.
Co vyzkoušet? Cestu z Jedlové vám mohou zpříjemnit koloběžky, které tu jsou k zapůjčení. Kratší, dobrodružnější trať je dlouhá 3,5 kilometru, zvolit můžete i poklidnější delší vyhlídkovou trasu. Dole na vás čeká další adrenalinová příležitost. Obří houpačka, na níž během pár vteřin prožijete volný pád, přetížení i stav beztíže.
A kde všechny tyhle zážitky vstřebat? Kousek od Jiřetína se nachází resort Bohemian Homes. Tvoří ho čtyři unikátní dřevěné domky, kde budete mít díky velkým proskleným stěnám i při odpočinku výhled na Lužické hory. Atmosféru dovede k dokonalosti v krbu praskající dřevo, privátní wellness či prostorná krytá terasa.
Ideální rodinná trasa: za loupežníky na Šaunštejn
Jetřichovice prosluly ikonickými vyhlídkami. Cesta k nim rozhodně stojí za to, je ovšem náročnější. Pokud si tuhle kouzelnou oblast chcete projít, a přitom se na tak velké výšlapy necítíte, vydejte se na zhruba jedenáctikilometrový výlet z Jetřichovic přes rozcestí Pohovka, Českou silnici, Šaunštejn a Malou Pravčickou bránu na Mezní Louku. Odtud se pohodlně vrátíte zpět autobusem.
Na trase po lesních cestách spatříte zrekonstruovaný skalní hrad Šaunštejn, z něhož se dodnes dochovaly zbytky vytesaných místnosti ve skalách. V minulosti sloužil k ochraně tzv. České stezky, tedy významné obchodní cesty spojující Čechy a Sasko. Kromě toho byl ovšem ideálním útočištěm k loupeživým nájezdům do okolí, a tak získal přezdívku Loupežnický hrad. Dnes jsou jednotlivé skály propojené pomocí mostů a schodišť a tvoří velkou vyhlídkovou plošinu s výhledy do okolí. Trasa na vrchol vede systémem žebříků a schůdků.
O pár kilometrů dál máte možnost vystoupat po tesaných schodech na více než dva metry vysoký oblouk Malé Pravčické brány. Tato menší sestra jednoho z nejvyhledávanější turistických cílů v oblasti skýtá překrásné výhledy, takže si rozhodně zaslouží vaši pozornost.
Co neminout? Kousek za Jetřichovicemi se ukrývá obnovené pietní místo, které je známé také jako Boží muka Jetřichovice. Dominuje mu socha sv. Jana Nepomuckého. Zastavení bylo součástí tradičního procesí, které chodilo na svátek Jana z kostela právě kolem tohoto místa.
Kde si odpočinout? Pokud máte rádi ubytování s historií, osloví vás jetřichovický Hotel Kortus, jehož součástí je
i restaurace s rozsáhlou terasou. Stojí na místě bývalého hostince, o kterém je zmínka v místní kronice již okolo roku 1860. Při nedávné rekonstrukci, kterou hotel prošel, zůstala zachována dobová architektura, a tak kombinuje veškerý současný komfort s nádechem minulosti.
Na kole do divočiny: Křinická cyklostezka vás provede Českosaským Švýcarskem
O Českém Švýcarsku je známo, že je rájem pro milovníky pěší turistiky. Rozhodně ale má co nabídnout i cyklistům. Zajímavou volbou je například Křinická cyklostezka – přeshraniční trasa, která vám ukáže pestrou krajinu obou národních parků. Začíná v Krásné Lípě a pokračuje přes Kyjovské údolí a Zadní Doubice do Hinterhermsdorfu, Neumannmühle a Bad Schandau, odkud se můžete zpět vrátit vlakem.
Trasa měří 44 kilometrů a vede převážně po asfaltovém nebo štěrkovém povrchu. Její náročnost je považována za střední. Počítejte, že vám zabere zhruba pět hodin. Při jízdě si vychutnáte autentickou atmosféru okolní přírody, která má místy nádech skutečné divočiny. Uvidíte ale i stopy lidské civilizace, třeba v podobě podstávkových domů, které jsou pro tuto oblast typické. Jak název napovídá, stezka se vine podél říčky Křinice. Ta pramení nedaleko Krásné Lípy, protéká divočinou národních parků a v Bad Schandau se vlévá do Labe.
Kam se podívat? Pozoruhodnou tradici textilního průmyslu v Krásné Lípě dodnes reprezentuje Schindlerova pletárna, která byla založena v roce 1854. Řemeslo se tu z generace na generaci předává již více než 170 let. Navíc v architektonicky unikátní budově, která se řadí ke klenotům funkcionalismu. Pokud vás zajímá, jak vzniká pletené oblečení z vlny merino a kašmíru, ale také jemné a elegantní punčošky, zamluvte si předem komentovanou prohlídku, kterou v Schindlerově pletárně pořádají.
Ubytování podle svých představ si pak snadno vyberete v Lípa Resortu. Jeho součástí je hostel, penzion i aparthotel s maximem klidu a soukromí. Místo se pyšní vyhlášenou restaurací.
Podrobnější informace o výletech i mnoho další inspirace, kam se v této oblasti vydat, najdete na ceskesvycarsko.cz.