Kdysi klasický cihlový komín uhelny ve vírské továrně Rotter, nyní místo k provozování adrenalinové atrakce v revitalizovaném areálu Továrny Vír. „Máme zkolaudováno a od minulého víkendu skáčeme a slaňujeme z továrního komínu,“ potvrdil David Matuška ze společnosti Údolí Svratky, která se před několika lety pustila do rozsáhlé revitalizace někdejší továrny a přilehlého areálu.
Seskok na laně se speciálním systémem automatického magnetického brždění z plošiny umístěné na komíně šestadvacet metrů nad zemí se dá doplnit dalšími aktivitami. Kdo si netroufá skočit do hloubky, může si vyzkoušet slanění komína s instruktorem nebo výstup nahoru ferratovým stylem. Ceník a podrobné provozní informace jsou k dispozici na webu www.adrex.cz a objednávat se je možné přes formulář, telefonicky či prostřednictvím e-mailu. „Zatím se skáče primárně o víkendech, ale po dohodě si je možné rezervovat i jiný den. Skoky z komína však nejsou možné při nepřízni počasí, jako je třeba déšť, bouřka nebo silný vítr,“ upřesnil David Matuška.
Stavební práce na revitalizaci bývalé továrny, kde strojní a textilní výroba skončily před více než desetiletím, ještě nejsou u konce. Provozovatelé chtějí zachovat co nejvíce zejména prvorepublikových řemeslných hodnot a opět je zprovoznit. Jako první začalo na jaře v objektu fungovat informační centrum a půjčovna sportovních potřeb, začátkem léta byla v areálu zprovozněna restaurace včetně zahrádky na nádvoří i prodejna marmelád a dalších jedlých regionálních suvenýrů, zatím ještě vyráběných v prostorách nedalekého Forest Resortu.
V provozu už jsou i kongresové prostory pro konání různých akcí nebo ubytování pro dohromady čtyřicet lidí s výdejnou a jídelnou. Dalším počinem se stalo otevření nové naučné stezky s panely zaměřenými na historii továrny a stavbu přehrady, jež navazuje na červenou turistickou značku od skalní vyhlídky Klubačice a Vírské skalky a spojuje parkoviště v továrním areálu s přehradní hrází i Klubačicí.
Ferraty, singletracky, vodní kanál a ledové lezení
Můžete vyrazit třeba na dvě zajištěné ferratové cesty Velkou věž a Jezerní stěnu. Pokud nemáte vybavení, můžete si ho přímo před nástupem půjčit a rovnou vám i vysvětlí, jak ho používat. Pokud máte horské kolo a užíváte si rychlé sjezdy, neměli byste vynechat místní singletracky, které si užijí jak začátečníci, tak zkušení jezdci. Vyzkoušejte třeba sjezd z vyhlášené skalní vyhlídky Klubačice nebo oboustranný přírodní trail s transfery po polních cestách mířící na zříceninu hradu Zubštejn. Zkušenější jezdci si užijí prudký sjezd od skalní vyhlídky Sokolí skála. V horní části řeky, v těsné blízkosti hráze, vznikl před pár lety vodácký kanál s řadou překážek. Ten využívá toho, že v době výroby elektrické energie v místní hydroelektrárně, se jindy klidná řeka mění na jednu z nejdivočejších u nás. A čeká vás tu ještě jedna rarita. Díky tomu, že voda do řeky vytéká z přibližně 40 metrové hloubky zdejší přehrady, i během parných letních dní nemívá více než 10°C. V zimních mrazivých měsících si ve Víru můžete vyzkoušet ledové lezení. Nachází nejvyšší uměle vytvořený ledový útvar v Evropě, jedná se o Ledovou stěnu, která je při příhodných podmínkách počasí v obležení lezců, kteří se pokouší zdolat její ledové vrcholy.
Pro milovníky turistiky a cyklistiky
Po březích vírské přehrady vás provede naučná Vodohospodářská stezka s dvaceti zastávkami. Ty vás seznámí s regionem a s ochranou a využitím místního vodního bohatství. Po cestě uvidíte taky Chudobínskou borovici, 350 let starý strom, který získal své jméno po zatopené vesnici, která padla za oběť vodnímu dílu. Díky svému unikátnímu vzhledu, kdy se osamoceně tyčí na skále, se stala v roce 2020 Evropským stromem. Celá naučná stezka měří 16 km. Pokud zvolíte kolo, můžete si výlet protáhnout a vyrazit ještě směrem na Dalečín, Hluboké, Korouhvici a po 23 km se vrátit zpátky na hráz. Celou cestu vás budou provázet krásné výhledy na vírskou přehradu. Kouzelný pohled na nádrž i okolní krajinu nabízí také dvě nedaleké rozhledy Karasín a Horní les, nebo nejvyšší a nejslavnější vírská skála s vyhlídkou Klubačice, zvaná taky Daliborka. Díky odlesnění se dnes můžete kochat krásným výhledem na přehradu a soutok Svratky s Bystřicí také z vyhlídkové plošiny na Rossiho skále.
Více tipů na výlety na www.korunavysociny.cz